Rain Harvesting 90mm Mozzie Stoppa Hinged Screen TATO27
$52 Original price was: $52.$43Current price is: $43.
Rain Harvesting 90mm Male / Female Mozzie Stoppa Hinged Screen (Model No. TATO27) is a spring-hinged mosquito proof screen featuring a 0.955mm aperture stainless steel mesh that keeps mosquitoes, insects and vermin out of your tank while allowing it to breathe. Easy to maintain by simply hinging out the screen to brush or hose it off. Compatible with all 90mm tank overflow outlets and 90mm pipe.
The Rain Harvesting 90mm Male / Female Mozzie Stoppa Hinged Screen keeps mosquitoes and other pests out of your tank while allowing tank water to breathe. Maintenance is easy — simply hinge out the spring-loaded stainless steel mesh screen and brush or hose it off. Incorporating a 0.955mm aperture stainless steel screen, it can be fitted to all 90mm tank overflow outlets and 90mm pipe.
Product Details
| Specification | Details |
|---|---|
| Model Name | 90mm Male / Female Mozzie Stoppa Hinged Screen |
| Model Number | TATO27 |
| Colour | Grey |
| Size | 90mm |
| Screen Material | Stainless Steel |
| Screen Aperture | 0.955mm |
| Hinge Type | Spring Hinged |
| Compatible With | All 90mm Tank Overflow Outlets and 90mm Pipe |
| Function | Keeps Mosquitoes, Insects and Vermin Out |

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.