Morgan Grille & Double Loop Wheel Brush | Flexible Slim Wheel & Spoke Cleaning Brush Australia
$34 Original price was: $34.$28Current price is: $28.
Rain Harvesting Weatherproof Vent Cowl 100mm TAVC11
$67 Original price was: $67.$56Current price is: $56.
Rain Harvesting Weatherproof Vent Cowl 50mm TAVC10
$47 Original price was: $47.$39Current price is: $39.
Rain Harvesting Weatherproof Vent Cowl 50mm (Model No. TAVC10) is a grey UPVC and stainless steel vent cowl that improves ventilation and oxygen circulation in rainwater tanks and pipework. The vented mesh area allows air to circulate freely for more efficient water flow, while the 0.955mm mesh keeps mosquitoes and pests out.
17
People watching this product now!
Description
The Rain Harvesting 50mm Weatherproof Vent Cowl improves ventilation and promotes more efficient water flow in your tank or other pipework. The vented mesh area lets air circulate freely, allowing incoming water to flow more effectively, while the 0.955mm mesh keeps mosquitoes and pests out.
Product Details
| Specification | Details |
|---|---|
| Model Name | Vent Cowl 50mm Weatherproof |
| Model Number | TAVC10 |
| Colour | Grey |
| Material | UPVC and Stainless Steel |
| Size | 50mm |
| Mesh Size | 0.955mm |
| Type | Weatherproof |
| Function | Improves Ventilation and Oxygen Circulation |
| Pest Protection | Mosquitoes and Pests |
Reviews (0)
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Rain Harvesting Weatherproof Vent Cowl 50mm TAVC10” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.