Morgan Traditional Dish Brush | Soft Grip Handle Stiff Bristle Dishwashing Brush Australia
$23 Original price was: $23.$19Current price is: $19.
Morgan Long Handle Window Squeegee | 250mm Sponge & Rubber Squeegee for Glass Australia
$31 Original price was: $31.$26Current price is: $26.
Rain Harvesting 50mm Vent Cowl TAVC03 — Mosquito Proof
$38 Original price was: $38.$32Current price is: $32.
Rain Harvesting 50mm Vent Cowl (Model No. TAVC03) is a grey PVC and stainless steel mesh vent cowl that improves ventilation and oxygen circulation in rainwater tanks and pipework. The vented mesh area allows air to circulate freely for more efficient water flow, while the 0.955mm mesh keeps mosquitoes and pests out.
16
People watching this product now!
Description
The Rain Harvesting 50mm Vent Cowl improves ventilation and promotes more efficient water flow in your tank or other pipework. The vented mesh area lets air circulate freely, allowing incoming water to flow more effectively, while the 0.955mm stainless steel mesh keeps mosquitoes and pests out.
Product Details
| Specification | Details |
|---|---|
| Model Name | 50mm Vent Cowl |
| Model Number | TAVC03 |
| Colour | Grey |
| Material | PVC and Stainless Steel Mesh |
| Size | 50mm |
| Mesh Size | 0.955mm |
| Function | Improves Ventilation and Oxygen Circulation |
| Pest Protection | Mosquitoes and Pests |
Reviews (0)
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Rain Harvesting 50mm Vent Cowl TAVC03 — Mosquito Proof” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.