Rain Harvesting 100 x 100mm Easy Tee Junction HW0912 PVC
$60 Original price was: $60.$50Current price is: $50.
Rain Harvesting 100 x 100mm Easy Tee Junction (Model No. HW0912) is a grey UPVC 100mm female lead-free snap-on tee that creates clean and secure T-junction cut-ins with minimal fuss. It saves time and money by allowing existing pipework to be modified quickly and can be glued and retrofitted to existing pipework. Also easily creates an access port to unblock pipes.
The Rain Harvesting 100 x 100mm Easy Tee Junction saves time and money with its snap-on tee design. Quick and simple, it creates clean and secure T-junction cut-ins with minimal fuss and hassle, easily creating access ports to unblock pipes and allowing existing pipework to be modified quickly. It can be glued and retrofitted to existing pipework.
Product Details
| Specification | Details |
|---|---|
| Model Name | Easy Tee Junction 100mm x 100mm |
| Model Number | HW0912 |
| Colour | Grey |
| Material | UPVC |
| Size | 100 x 100mm |
| Type | 100mm Female Lead-Free PVC Snap-On Tee |
| Retrofittable | Yes |
| Glueable | Yes |

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.