Mothers Ceramic Wash & Wax 1.6L pH Neutral Foam Cannon
$116 Original price was: $116.$97Current price is: $97.
Holman 20m Retractable Hose Reel with Spray Gun 1120H
$300 Original price was: $300.$250Current price is: $250.
Holman 13mm x 25m Black Poly Pipe — Garden Irrigation
$68 Original price was: $68.$57Current price is: $57.
Holman 13mm x 25m Black Poly Pipe (Model No. PPH1325) is a premium quality poly tube designed for all garden irrigation applications including spray, drip and sprinkler systems. With a pressure rating of 300 and packaged as a coil, it is suitable for everything from watering a single garden bed to setting up a full-scale garden watering system.
14
People watching this product now!
Description
Product Description
Holman 13mm x 25m Black Poly Pipe is made from premium material and is suitable for irrigation applications ranging from watering your garden bed to setting up a full-scale watering system covering all areas of the garden. Use it when setting up spray systems, drip systems and sprinkler systems.
Product Details
| Specification | Details |
|---|---|
| Model Name | 13mm x 25m Black Poly Tube |
| Model Number | PPH1325 |
| Colour | Black |
| Material | Poly Tube |
| Tubing Size | 13mm |
| Tubing Length | 25m |
| Pressure Rating | 300 |
| Item Package Type | Coil and Label |
| Recommended Use | Irrigation in the Garden |
| Irrigation System Component | Yes |
| Drip and Micro Irrigation Component | Yes |
Reviews (0)
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Holman 13mm x 25m Black Poly Pipe — Garden Irrigation” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.